Words that end with double letters 94 Things you take on a picnic 94 Something sticky 94 Lake Picture 94 Star 94 emoji quiz answers 94 game
Zabezpieczenie przed ciążą -blog o sexie

Zabezpieczenie przed ciążą

Najlepsze sposoby zabezpieczenia przed ciąża

Antykoncepcja

Większość ginekologów, twierdzi że znaczna część ciąży w Polsce nie jest planowana, ma to związek z nieumiejętnym stosowaniem mechanicznej, naturalnej, bądź hormonalnej antykoncepcji. Poniżej sposoby zapobiegania ciąży wymienione w kolejności od najbardziej skutecznej.

Poniżej sposoby antykoncepcyjne, wymienione od najbardziej skutecznego:

100,0 % – Tabletki antykoncepcyjne
99,9 % – Hormonalna spirala wewnątrzmaciczna
99,5 % – Implanty hormonalne
98,0 % – Minipigułki
94,0 % – Prezerwatywa (kondom) ze środkiem plemnikobójczym
88,0 % – Prezerwatywa dla kobiet
85,0 % – Diafragma i kapturek naszyjkowy
80,0 % – Globulki i kremy plemnikobójcze

O tym jakiej antykoncepcji będziemy używać, należy podjąć w czasie wizyty u lekarza ginekologa, który przed podjęciem decyzji powinien skierować nas na badania:

  • USG narządu rodnego i piersi
  • wymazy z pochwy – cytologiczny i czystości pochwy

Na podstawie tych badań lekarz będzie mógł określić jaki sposób antykoncepcji będzie najodpowiedniejszy.

Krótki opis wyżej wymienionych metod zapobiegania ciąży.

Pigułki antykoncepcyjne

Obecnie przy odpowiednim stosowaniu, jest to 100% środek antykoncepcyjny. Estrogeny skutecznie blokują owulację, a progesteron zmienia konsystencję błony śluzowej macicy tak, by nie mogła przyjąć zapłodnionego jajeczka. Używanie pigułek wymaga uprzedniej konsultacji z lekarzem ginekologiem.

ciąża ?

Ryzyko pojawia się wtedy, gdy kobieta zapomina o zażyciu pigułki, wtedy zabezpieczenie nie jest całkowite. Są kobiety, dla których pigułki są zalecane (np. z zaburzeniami cyklu miesiączkowego) i takie, u których istnieją wyraźne przeciwwskazania (np. choroby zakrzepowo-zatorowe, schorzenia wątroby, nałóg palenia tytoniu i cukrzyca).

Hormonalna spirala wewnątrzmaciczna

Spirala zalecana jest głównie dla kobiet po 35 roku życia. Jest jednym z najdłużej działających środków antykoncepcyjnych, 5 lat od momentu założenia. Spirala to niewielkie urządzenie w kształcie litery T, wykonane z plastiku i miedzi, wkładane do wnętrza macicy przez lekarza ginekologa.

ciąża ?

Ciąża może być wynikiem nieprawidłowego założenia spirali lub zmiany w jej pozycji w macicy, dlatego zalecana jest kontrola co najmniej 2 razy w roku. Stosowanie spirali wewnątrzmacicznej może spowodować że krwawienia miesiączkowe mogą stać się bardziej nasilone, być bardziej bolesne lub trwać dłużej.

Implanty hormonalne

Implanty nie obciążają wątroby, dlatego też może być stosowany przez kobiety, które mają problemy z wątrobą. Implant jest niewielką, giętką rurką (w przypadku niektórych firm są to dwia pręciki) nasączoną hormonem progestagenowym, które po wszczepieniu pod skórę, wewnętrzną część ramienia, działają antykoncepcyjnie przez 4 lata. Implant mogą sprawiać problemy podczas usuwania. Niektóre kobiety mogą mieć nieregularne miesiączki przez pierwszy rok stosowania.

ciąża ?

Kobieta odzyskuje płodność, już po ok 2 dniach od usunięcia implantów.

Minipigułki

Zalecane dla kobiet które nie mogą przyjmować estrogenów, karmiących, palących. Pigułki jednoskładnikowe, zawierają niskie dawki jednego hormonu – gestagenu. Działanie polega na blokowaniu plemnikom drogi do komórki jajowej na wysokości szyjki macicy.

ciąża ?

Pigułki muszą być zażywane codziennie mniej więcej o tej samej porze, w przypadku gdy zapomnimy o zażyciu wzrasta ryzyko zajścia w ciążę.

Prezerwatywa (kondom)

Jest to najbardziej popularna forma antykoncepcji, jedna z najbardziej dostępnych i bezproblemowego użycia. Prezerwatywy zabezpieczają przed zakażeniami dróg rodnych i zarażeniem wirusami (rzeżączka, kiła, wirus HIV). Prezerwatywa z jednej strony jest zamknięta i na ogół zakończona u góry niewielkim zbiorniczkiem, w którym zbiera się nasienie po wytrysku. Kondom zakłada się na członka w stanie erekcji tuż przed odbyciem stosunku płciowego.

ciąża ?

Jako „preparat nawilżający” nie zaleca się stosowanie prezerwatywy i oliwki dziecięcej, ponieważ jego wytrzymałość drastycznie spada. Najlepiej skorzystać z żeli intymnych. Również nie odpowiednie założenie kondoma może być powodem zapłodnienia.

Prezerwatywa dla kobiet

Prezerwatywy są wykonane z kauczuku, wkłada się je do wnętrza pochwy kobiety, przeznaczone dla kobiet które nie mogą stosować metod hormonalnych. Chronią przed zarażeniem wirusami i zakażeniami dróg rodnych.

ciąża ?

Może nastąpić gdy prezerwatywa zsunie się. Podczas używania prezerwatywy nie należy stosować antykoncepcyjnych lub leczniczych preparatów dopochwowych.

Diafragma i kapturek naszyjkowy

Mają postać stożkowatej, okrągłej wkładki wykonanej z delikatnej gumy, którą wsuwa się do pochwy, gdzie tworzy barierę pomiędzy męskim nasieniem a wejściem do szyjki macicy. Wybierając taki sposób antykoncepcyj, należy udać się do ginekologa w celu dobrania odpowiedniego rozmiaru wkładki (od 50 do 100 mm średnicy). Stosowane w połączeniu z środkiem plemnikobójczym. Co pół roku należy wykonywać badania kontrolne czy diafragma i kapturek naszyjkowy jest dobrze dopasowany. Metoda jest odpowiednia dla młodych kobiet, które są przed 30 rokiem życia.

ciąża ?

Ryzyko wzrasta jeśli wkładka zostanie usunięta przed upływem 6 godzin po stosunku. Również u kobiet po trzydziestce ryzyko stosowania jest duże !

Globulki i kremy plemnikobójcze

Dopochwowe kremy antykoncepcyjne, zmniejszają ruchliwość plemników, zapobiegają zapaleniu pochwy. Krem wprowadza się do pochwy przy użyciu specjalnego aplikatora. Działanie do 6 godzin. Globulkę wkłada się do pochwy na 10 – 15 minut przed stosunkiem. Globulki obficie się pienią i dlatego też nie są zbyt chętnie stosowane, z

ciąża ?

Należy pamiętać by stosować do 10 min przed stosunkiem.

Tags Related
You may also like
Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *